https://avrupacerrahi.net/fr/quest-ce-quun-kyste-pilonidal-kyste-sacro_-coccygien-quels-sont-les-symptomes-du-kyste-pilonidal/
]]Kıl dönmesi kisti hastalığı tıp literatüründe pilonidal sinüs olarak tanımlanmaktadır . Herbert Mayo tarafından 1833 yılında tanımlanan Latince kelimelerin birleşiminden oluşan pilonidal sinüs, rektumun çok yaygın görülen bir hastalığıdır. 80'li yıllarda doğuştan gelen bir hastalık olduğu düşünülen gerçek, yapılan araştırmalarla değişti ve edinsel bir anüs hastalığı olduğu belirlendi.

Kıl dönmesi olarak adlandırılsa da bu durumu daha doğru tanımlayan terim kıl köklerini değil, vücudun dış yüzeyinden deri altında büyüyen kılları ifade eden pilonidal sinüstür.

Genellikle genç nüfusu etkileyen bu anal hastalık erkeklerde daha sık görülüyor ancak kadınlarda da ortaya çıkabiliyor.

Kıl dönmesi, sırt veya bel gibi vücudun kıl yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerden dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde birikmesi ve intergluteal adı verilen bu bölgenin cilt dokusunu delmesi sonucu oluşur. oluk açar ve derinin altına batar. Bu da burada kıl dönmesi kistine neden oluyor. Vücudun bağışıklık sistemi bu cilt altı kıl kistine zamanla kistik bir yapı oluşturarak tepki verir.